TOP 5 nejlepších robotických obleků ve filmu

Hodnocení videa
80% (1 hlasů)

Vývojem robotických obleků, takzvaných exoskeletů, se světové armády věnují již několik dekád. Jejich funkcí je především zvýšení bojové hodnoty vojáka. Cílem je navýšení fyzických schopností, lepší ochrana a často velmi zásadní navýšení palebné síly. Typů je mnoho. Některé exo-obleky jsou jen lehkou podpůrnou konstrukcí zvyšující fyzické schopnosti vojáka. Jiné jsou pancéřovány a vyzbrojeny tak, že jde v podstatě o chodící tanky.

5. místo - Mechokreveťák ve filmu District 9

Mimozemským kreveťákům se rozbila loď a uvízli v Johannesburgu. Jsou dost oškliví a nejsou nijak zvášť fyzicky zdatní. Mimozemští kreveťáci jsou dost oškliví a nijak zvášť fyzicky zdatní. Své nedostatky však kompenzují svojí technologickou vyspělostí. Jimi vyvinutý Bio-oblek, též zvaný Mecho-kreveťák, je toho názornou ukázkou. Patří do kategorie robotických obleků s vysokým stupněm ochrany a pancéřování.

Je tak odolný proti většině pěchotních zbraní. Výzbroj je také úctyhodná. Kanón a raketomet jsou samozřejmostí. Lahůdkou je pulzní kanón. Oblek je vybaven i obrannými systémy jako například magnetické pole, které dokáže absorbovat nepřátelské projektily a ty pak stejnou silou poslat zpět proti útočníkům. Ani tento oblek však není nezničitelný.

4. Místo - Power-loader ve filmu Vetřelci

Elektrický nakladač nebyl stvořen jako bojový prostředek. Jde o čistě pracovní nástroj. Je využíván především pro nakládku, vykládku a nabíjení zbraňových systémů. Jenže i tato chodící verze klasické nakládací ještěrky se v rukou a nohou odhodlané bojovnice dokáže stát slušným bitevním strojem.

Hlavním prostředkem pro blízký boj se stávají hydraulické ruce, které dokážou mrštnějšímu vetřelci slušně zatopit. Oblek samozřejmě nemá žádné pancéřování, nicméně i ochranné sloupky v okolí hlavy přináší operátorovi jakousi ochranu. Oblek byl zkonstruován i pro opravy a údržbu a tak svářecí technika přijde i v blízkém boji více než vhod.

Jasný důkaz toho, že i zde záleží především na tom, kdo se skrývá pod oblekem.

3. místo Exoskelet ve filmu Na hraně zítřka

Hrdinové ve filmu Na hraně zítřka bojují v obleku, který patří spíše do kategorie lehčích. Kvůli mobilitě zde není prakticky žádné pancéřování. Oblek zvyšuje vojákovy fyzické schopnosti, především sílu a výdrž. Hlavní předností je ale zvýšení palebné síly vojáka.

Kromě dvou lehkých kulometů s vysokou kadencí v rukou, disponuje několika granátomety a raketomety, které jsou připevněny i na zádech. Výzbroj obleku je opravdu impozantní.

2. místo -  oblek Ironmana

Oblek Ironmana je spíše z říše fantazie a světa komixů, nicméně i on inspiruje současné vojenské vývojáře. Je vyroben ze slitiny zlata a titanu, takže jde doslova o moderní brnění, odolné proti většině zbraní. Používá pokročilý naváděcí systém s head up displejem. Oblek navyšuje mnohonásobně sílu jeho nositele …

Především mu ale umožňuje létat, a to pomocí trysek umístěních v dlaních a chodidlech. Zdrojem energie je miniaturní obloukový reaktor umístěný na hrudi. Velmi specifické je i oblékání skeletu, kdy se jednotlivé části postupně připevňují na nositele samy. 

Oblek je vyzbrojen futuristickým pulzním zbraňovým systémem a dokonce raketomety. Smrtícím nástrojem je ale v podstatě i oblek sám o sobě. I rány pěstí od Ironmana nadělají pěknou paseku.

1. místo – AMP ve filmu Avatar

James Cameron má ohledně robotických obleků obsesi. Exoskelet v Avataru má uzavřenou kabinu a to především pro ochranu a pohodlí obsluhy, protože na Pandoře je nedýchatelná atmosféra. Ovládání je velmi intuitivní a rychlé.

Řidič jej ovládá pomocí pohybů svého těla, které jsou převáděny přes řídící jednotku přímo do rukou a nohou exoskeletu… Díky hydraulice může operátor miniaturními pohyby rukou klidně rozdrtit i budovu. Z hlediska orientace v bojové situaci je velmi praktický radar, který detekuje pohyb v blízkém okolí. Kromě skvělé mobility je největší bojovou hodnotou obleku jeho palebná síla.

Oblek unese 30 milimetrový kanon a slušnou zásobu munice. V těžko prostupném terénu tak dokáže pěchotě poskytnout podobnou palebnou podporu jako lehká bojová vozidla.

Pro blízký boj je dokonce vybaven i nožem s úctyhodnými rozměry čepele. Jeden z tvůrců designu obleku nazval tento skelet, helikoptérou Apache s nohami. 

 

Kategorie: Filmové zajímavosti

Celebrita:

Fandím
0 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
TOPlist
-7